Nevşehir Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu camide cuma hutbesi işaret dili ile okunuyor

NEVŞEHİR İL MERKEZİNDE BULUNAN FİŞEKÇİ CAMİİNDE İŞİTME ENGELLİLERİNDE CUMA HUTBESİNDEN FAYDALANABİLMESİ AMACIYLA İŞARET DİLİ EŞLİĞİNDE VERİLMEYE BAŞLANDI. NEVŞEHİR İL MÜFTÜLÜĞÜ TARAFINDAN ENGELLİ KOORDİNATÖRÜ OLARAK ATANAN FİŞEKÇİ CAMİ İMAM HATİBİ VEDAT ÇİĞDEM’DE KISA SÜRE İÇERİSİNDE 3 ARKADAŞI İLE BİRLİKTE KATILMIŞ OLDUKLARI İŞARET DİLİ EĞİTİMİ SONRASINDA CUMA HUTBELERİNİ İŞARET DİLİ YÖNTEMİYLE DE ENGELLİ VATANDAŞLARIN ANLAMALARINI SAĞLADI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bu camide cuma hutbesi işaret dili ile okunuyor
106 views
19 Mart 2021 - 14:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Nevşehir’deki Fişekçi Camii’nde cuma hutbeleri işitme engellilerinin de hutbeden faydalanabilmesi amacıyla işaret dili ile okunmaya başlandı.

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından engelli koordinatörü olarak atanan Fişekçi Camii İmam Hatibi Vedat Çiğdem, 3 arkadaşı ile birlikte katıldığı işaret dili eğitimi sonrasında cuma hutbelerini işaret dili ile engelli vatandaşların da anlamalarını sağladı. Çiğdem, “2019 yılında İl Müftülüğümüz tarafından engelli koordinatörü olarak görevlendirildim. Bunun üzerine sahaya indik. Sahada Diyanetimizden, İl Müftülüğümüzden engelli kardeşlerimizin beklediği, istediği yönde bir çalışma yaptık. Sahada gördük ki özellikle işitme engelli kardeşlerimiz camilerde yapılan hutbeleri ve camilerde yapılan bazı nasihatleri anlayamadıklarını bizlere ilettiler. Bizde bunun üzerine bir çalışma başlattık. İlimizden üç kişi işitme engelli lisanını, yani işaret dilinin kursunu aldık. Şu an bir kardeşimiz bu kursu bitirdi ve camimizde hemen işitme engellilere yönelik işaret diliyle hutbenin çevirisine başladık. Böylelikle işitme engelli vatandaşlarımızın dinlerini daha iyi öğrenmelerini veya camide yapılan hizmetleri daha iyi anlayabilmeleri için vesile olmaya çalıştık” dedi.

“Vatandaşların tepkisi çok iyi oldu”

Fişekçi Camii İmam Hatibi Vedat Çiğdem, işareti dili eşliğinde verilen cuma hutbesi sonrasında vatandaşların da buna tepkisinin çok iyi olduğunu söyledi. Çiğdem, “Vatandaşlarımızın tepkisi çok iyi oldu ve çok iyi karşıladılar. İlimizde böyle bir hizmetin açıklığını biliyorduk. Gerçekten işitme engelli kardeşlerimiz daha çok sevindiler. Ve bunu biz daha çok genişleterek yaygınlaştıracağız” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.