Nevşehir Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

JAKEM’de eğitilen atlar Türkiye’nin çeşitli illerinde emniyet ve asayişi sağlıyor

NEVŞEHİR’DE, JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI BÜNYESİNDE 2003 YILINDA KURULAN JANDARMA AT VE KÖPEK EĞİTİM MERKEZİ (JAKEM) KOMUTANLIĞINDA EĞİTİLEN ATLAR, MOTORLU ARAÇLARIN GİREMEDİĞİ TURİZM BÖLGELERİNDE ASAYİŞ GÖREVİ İÇİN TİTİZLİKLE HAZIRLANIYOR. MERKEZDEKİ GÖREVLİLER TARAFINDAN ÖZEL OLARAK SEÇİLEN ATLAR, ASAYİŞ PARKURUNDA 15-34 HAFTA ARASINDA DEĞİŞEN EĞİTİM SÜRECİNDE ÇEŞİTLİ PARKURLARDA EĞİTİMDEN GEÇİRİLİYOR. JAKEM KOMUTANLIĞI’NDA EĞİTİLEN ATLAR BİRBİRİNDEN ZORLU EĞİTİMLERDEN GEÇMESİNİN ARDINDAN TÜRKİYE’NİN ÇEŞİTLİ İLLERİNDE GÖREVLENDİRİLİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
JAKEM’de eğitilen atlar Türkiye’nin çeşitli illerinde emniyet ve asayişi sağlıyor
72 views
16 Haziran 2021 - 12:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 2003 yılında Nevşehir’de kurulan Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanlığında eğitilen atlar Türkiye’nin çeşitli illerinde görevlendirilerek emniyet ve asayiş olaylarını sağlıyor.

Nevşehir’de, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 2003 yılında kurulan Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanlığında eğitilen atlar, motorlu araçların giremediği turizm bölgelerinde asayiş görevi için titizlikle hazırlanıyor. Merkezdeki görevliler tarafından özel olarak seçilen atlar, asayiş parkurunda 15-34 hafta arasında değişen eğitim sürecinde çeşitli parkurlarda eğitimden geçiriliyor. JAKEM Komutanlığı’nda atlar birbirinden zorlu eğitimlerden geçmesinin ardından Türkiye’nin çeşitli illerinde görevlendiriliyor. JAKEM Komutanı Jandarma Albay Ercan Altın yaptığı açıklamada, “Atlı jandarma birlikleri Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşundan itibaren ulaşım hizmetler ile emniyet ve asayişin sağlanması gibi olaylarda kullanılmıştır. Günümüzde de suç ve suçlularla mücadelede, motorlu araçların girmesinin mümkün olmadığı yerlerde, ormanlık ve sahil bölgelerinde emniyet ve asayişin daha etkin sağlanması, orman yangınlarına karşı tedbirler almak, kaçak kazı olaylarına müdahale etmek, doğal hayatın ve çevrenin korunmasını sağlamak, toplumsal olaylara müdahale etmek ve tarihi binicilik kültürümüzü canlı tutmak maksadıyla atlı jandarma birlikleri kullanılmaktadır” dedi.

Jandarma Astsubay Başçavuş Osman Sesli ise açıklamasında, JAKEM Komutanlığı bünyesinde eğitim gören atların ses, ışık, duman ve benzeri olaylara karşı duyarsızlaştırmak maksadıyla sosyalizasyon eğitimleri verildiğini ifade etti. Sesli, “Atlar yaratılışı gereği ürkek bir hayvan olduğu için icra edilen görevler esnasında sıkça karşılaşabilecekleri ses, ışık, duman, su, tünel ve benzeri engellere karşı duyarsızlaştırmak maksadıyla sosyalizasyon eğitimi kapsamında, asayiş eğitimi de verilmektedir” diye konuştu.

Jandarma Üsteğmen Utku Can Gültekin’de açıklamasında, “JAKEM Komutanlığı’nda atlı jandarma birlik komutanlığı olarak bize verilen görevlerin yanı sıra Türkiye Binicilik Federasyonu’nun düzenlediği atlı dayanıklılık ve engel atlama yarışları ile Türkiye Geleneksel Spor Dalları Konfederasyonu’nun düzenlediği okçuluk yarışmalarına katılmak için gerekli hazırlıklar ve antrenmanlarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.